Jak wrócić do formy sprzed ciąży? Trenerka personalna mówi.

Kategorie co mówi fizjoterapeuta
wrócić do formy

Bardzo wiele kobiet po urodzeniu dziecka chciałoby jak najszybciej wrócić do formy sprzed ciąży. Dodatkowo otacza nas wszechobecny kult ciała oraz moda na bycie „fit”, co wywiera ogromną presję na młode mamy i ich poczucie, że im szybciej tym lepiej. Kiedy planujemy powrót do formy po porodzie, zwykle zwracamy uwagę głównie na osłabione i rozciągnięte mięśnie brzucha, nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej. Chcemy szybko coś z tym zrobić, bierzemy się za ćwiczenia – najczęściej od razu intensywne, żeby na efekty nie trzeba było zbyt długo czekać.

Takie też propozycje treningów znajdujemy często w internecie… Tymczasem ciąża i poród powodują wiele zmian w całym układzie mięśniowo – powięziowym, nie dotyczą one tylko mięśni i skóry brzucha, które się rozciągnęły. Powięzi są to tkanki miękkie, które łączą nasze ciało w jedno, znajdują się bowiem we wszystkich warstwach naszych tkanek. Nie możemy zatem mięśni brzucha rozpatrywać w oderwaniu od pozostałych mięśni oraz nie biorąc pod uwagę tego, co się dzieje wewnątrz ciała.

Jak zdrowo wrócić do formy?

W czasie ciąży zmienia się położenie narządów w jamie brzucha, to oczywiste. Otrzewna, czyli błona w której znajdują się narządy, zwiększa swoją powierzchnię aż o 2 mkw! I nie od razu po porodzie cofa się samoistnie… Dlatego też, klasyczny trening brzucha (wszelkiego rodzaju brzuszki) może doprowadzić do tego, że wciąż powiększona powierzchnia otrzewnej powiększy się jeszcze bardziej lub dojdzie do nadmiernego rozciągnięcia więzadeł narządów wewnętrznych. Wykonywanie intensywnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, zaleca się dopiero wtedy, kiedy warstwy membranowe miednicy i jamy brzusznej odzyskają swój normalny stan. A stan ten osiągalny jest nie wcześniej niż 3 miesiące po porodzie.

W takim razie, co możemy robić wcześniej, w pierwszych tygodniach po porodzie?

Zajmujemy się tzw. reedukacją mięśni głębokich, ćwiczeniami oddechowymi, zwracamy uwagę na postawę oraz ergonomię dnia codziennego. Ten czas powinnyśmy poświęcić na rekonwalescencję i ćwiczenia terapeutyczne, które nie zakłócą prawidłowego powrotu organizmu do równowagi. To pozwoli nam wrócić do formy w bezpieczny sposób.

Jak szybko możemy sobie pozwolić na większą intensywność treningu i większe obciążenie?

Jest to kwestia indywidualna i zależy od wielu czynników… Jednak dajmy sobie czas na powrót do aktywności po porodzie. Połóg to czas, kiedy konieczna jest odpowiednia regeneracja i odpoczynek. Dlatego obciążenia i zwiększona intensywność ćwiczeń powinny być wprowadzane bardzo ostrożnie i stopniowo. Trampoliny czy crossfit na pewno nie są wtedy dobrym wyborem.


Podsumowując, bez względu na to, czy przed ciążą byłyśmy wytrenowane czy nie, fizjologia ciąży i zmiany hormonalne tak samo oddziałują na nasze więzadła, otrzewną oraz narządy wewnętrzne. Poszukujmy więc przeszkolonych trenerów oraz fizjoterapeutów, którzy pomogą nam na nowo poczuć swoje ciało i odzyskać nad nim kontrolę.


Autorem tego artykułu jest Monika Kubicka, licencjonowana trenerka kobiet w ciąży i po porodzie. Certyfikowana instruktorka fitness, specjalistka w dziedzinie szkoły zdrowego kręgosłupa – w poznańskiej Szkole Rodzenia Alma Matter pomaga wszystkim kobietom wrócić do formy.

Uważasz, że Twoim znajomym może się przydać ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *