Stany przejściowe u noworodka.

Kategorie co mówi położna

Pierwsze dni po porodzie to czas kiedy poznajecie się wzajemnie. Każda matka powinna wiedzieć, że dziecko przystosowuje się do życia pozałonowego i może miewać różne fizjologiczne objawy, które należy różnicować z objawami chorobowymi, wymagającymi konsultacji lekarskiej. Dziś zapoznamy się z objawami jakie możesz zaobserwować u swojego dziecka, abyś nie musiała się niepotrzebnie denerwować. 

Fizjologiczny spadek masy ciała. 

Objaw ten dotyczy większości noworodków w pierwszych dniach życia. Przyczyną tego stanu rzeczy jest utrata wody z organizmu na skutek oddychania, parowania przez skórę, wysychania kikuta pępowinowego oraz wydalania smółki i moczu. Naturalna utrata masy ciała nie powinna przekroczyć 10% wartości masy urodzeniowej.

W trakcie pobytu w szpitalu dziecko codziennie jest ważone. Spadek masy ciała obserwuje się w pierwszych 3-4 dobach życia noworodka, następnie od tego momentu powinnaś obserwować przyrost wagi. Karm dziecko jak najczęściej i pamiętaj by nie przegrzewać malucha i nie doprowadzić do odwodnienia. Łatwo z troski o maluszka owijać go w kocyki, ubierać w ubranka i tworzyć wiele, zupełnie zbędnych warstw cieplnych.

Fizjologiczny wzrost ciepłoty ciała. 

Dziecko po porodzie musi przystosować się do względnie zimnego środowiska zewnętrznego. Noworodek nie posiada wykształconych mechanizmów aktywności ruchowej i mięśniowej więc mogą wystąpić zaburzenia ośrodków termoregulacji, co może objawiać się obniżeniem temperatury ciała.

Noworodek donoszony, prawidłowo pielęgnowany doskonale sobie z tym poradzi. Wzrost temperatury nawet do 39-40C można zaobserwować najczęściej w momencie maksymalnego spadku wagi ciała. Często przystawiaj dziecko do piersi, a jeśli czujesz, że jest taka potrzeba, to możesz zastosować kąpiel ochładzającą w wodzie o temperaturze niższej o 1-2C niż temperatura dziecka.

Pamiętaj o właściwej temperaturze powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Temperatura ta nie powinna być wyższa niż 20-22C. Temperatura dziecka powinna naturalnie się obniżyć, natomiast jeśli utrzymuje się zbyt długo skontaktuj się ze specjalistą.

Temperatura ciała noworodka może się wahać pomiędzy 36-37,5C. Należy pamiętać, że dłonie i stópki nie są wykładnikiem ciepła u noworodka ponieważ zazwyczaj są chłodne. Jeśli chcesz sprawdzić temperaturę noworodka to zawsze dotknij jego karku

Żółtaczka fizjologiczna. 

Żółtaczka fizjologiczna występuje u 50-60% noworodków donoszonych. Pojawia się zazwyczaj w 2-3 dobie po porodzie. Objawia się zażółceniem skóry i błon śluzowych, czasami spojówek. Szczyt nasilenia tego stanu przypada na 3-4 dobę po porodzie, potem ustępuje.

Dlatego jeśli lekarz w szpitalu uzna za stosowne by pozostać dłużej, nie protestuj. Lepiej by dziecko było pod kontrolą pediatry, by wyeliminować żółtaczkę patologiczną. Przyczyną żółtaczki jest nadmierne wytwarzanie bilirubiny oraz współistniejących innych czynników.

Pielęgnacja noworodka z żółtaczką polega na obserwowaniu zabarwienia skóry, błon śluzowych i spojówek, obserwacji sposobu jego zachowania oraz wykonywania badań laboratoryjnych w celu oceny stężenia bilirubiny. W tym czasie możesz zaobserwować, że dziecko jest bardziej senne, apatyczne, mało ruchliwe, słabiej ssie pierś.

W domu obserwuj masę ciała dziecka, stolce, które mogą być ciemnobrunatne oraz ilość moczonych pieluszek. Możesz zostać wypisana z dzieckiem do domu i otrzymać zalecone leki, które powinnaś mu podawać.

Często przystawiaj dziecko do piersi, jeśli lekarz nie zaleci inaczej, ponieważ wraz z moczem bilirubina usuwana jest z organizmu dziecka. W wielu przypadkach żółtaczka fizjologiczna nie wymaga leczenia, a jedynie zastosowania się do podanych wyżej zaleceń. W przypadku wysokich stężeń bilirubiny we krwi noworodki poddawane są fototerapii. 

Stolce przejściowe. 

Przewód pokarmowy dziecka jest gotowy do trawienia już w trakcie porodu, natomiast musi się przystosować do przyjmowania pokarmu w innej niż dotychczas postaci. Jelita rozpoczynają swoją czynność wydaleniem smółki czyli pierwszego stolca.

Ma on kolor ciemnozielony, w skład którego wchodzą: wody płodowe, złuszczone nabłonki dróg pokarmowych, zrogowaciały naskórek, maź płodowa, meszek, enzymy trawienne, bilirubina i biliwerdyna, które nadają mu właśnie taki kolor. W kolejnych dniach dziecko wydala właśnie tak zwane stolce przejściowe w ilości 3-7 na dobę. Są one zielonkawożółte, bardzo luźne, częste.

Po tym czasie stolce się stabilizują, są żółte, papkowate. Częstość ich oddawania jest zbliżona do ilości karmień, średnio 6-12 razy na dobę, w późniejszym okresie 2-3 razy na dobę. 

Kolki. 

Kolki u noworodków pojawiają się bardzo często. Niekoniecznie muszą być winą Twojej diety. Kolka to nic innego jak nagromadzone gazy w jelitach, które powodują ostre bóle brzucha. Układ pokarmowy noworodka przystosowuje się po porodzie do przyjmowania pokarmu w odmiennej postaci i może sobie z tym nie radzić – potrzeba czasu.

Jak odróżnić płacz dziecka z powodu kolki jelitowej od zwykłego płaczu na przykład kiedy dziecko jest głodne?

Kolka jelitowa ma charakter skurczów jelit, które następuja po sobie w określonych odstępach. Gdy występuje skurcz będziesz słyszała wrzask dziecka, zaobserwujesz jak pręży nóżki do przodu lub w górę, a brzuszek będzie twardy. Po skurczu dziecko znacznie się uspokoi, lecz po kilku chwilach sytuacja się powtórzy. Płacz głodnego dziecka jest łagodniejszy, bez prężenia się i jest raczej ciągły.

Zobacz wpis: sposoby na kolkę u dziecka.


Jak widzicie, przy Waszym maluszku będzie działo się bardzo wiele różnych rzeczy. Nie należy ulegać emocjom, tylko analizować wszystkie zmiany, notować, być uważnym i zachować przytomność umysłu. W razie znacznych odchyleń od opisanych wyżej norm lub nieznanych zjawisk, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Nie obawiaj się tego co będzie, masz wiedzę ze szkoły rodzenia, lekarzy, a w końcu swoją własną intuicję. Ostatecznie wszystko będzie dobrze – ludzie to bardzo silne istoty, nawet gdy są jeszcze niemowlętami. 🙂


Autorką tego tekstu jest Karolina Laskowska, magister położnictwa, doradca laktacyjny. W poznańskiej Szkole Rodzenia Alma Matter służy swoją fachową wiedzą zarówno w czasie wykładów, warsztatów jak i w trakcie wizyt patronażowych po porodzie.

JEST TEN WPIS PRZYDATNY? UDOSTĘPNIJ GO SWOIM ZNAJOMYM!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *