Podróż w ciąży – kilka wskazówek od położnej.

Kategorie co mówi położna

Wchodzimy w okres urlopowy. Wiele z Was wyruszy wkrótce na długo wyczekiwane urlopy, ale tym razem wiąże się to z koniecznością uwzględnienia Brzuszka. Niezależnie od jego rozmiaru, należy się odpowiednio przygotować do drogi.

Na początku trzeba zaznaczyć, że podróż w ciąży nie stanowi zagrożenia, o ile oczywiście sama ciąża przebiega prawidłowo. Najlepszym okresem na podróżowanie jest II trymestr, między 16, a 24 tygodniem ciąży – wtedy ryzyko komplikacji jest najmniejsze.

W większości przypadków ustąpiły już dolegliwości takie jak wymioty, czy nudności. W tym czasie zmniejsza się też ryzyko poronienia. Oczywiście tak jak zawsze należy słuchać instynktu – bardzo dużo zależy od kobiety i jej samopoczucia. Jeśli dobrze się czujesz, a lekarz nie stwierdził przeciwskazań, możesz nawet podróżować w ostatnim trymestrze, pamiętając by naprawdę dbać o siebie. 

Podróż w ciąży to często takie dolegliwości jak: bóle kręgosłupa lub kończyn dolnych z powodu długotrwałego unieruchomienia. Z racji tego podróż nie powinna trwać jednorazowo dłużej niż 5-6 godzin. Po każdych dwóch godzinach rób 10-15 minutowe przerwy, w czasie których uruchamiaj swoje ciało, przede wszystkim nogi by poprawić prawidłowe krążenie. 

Samolot.


Podróż samolotem jest bezpieczna do 36 tygodnia ciąży. Po 26 tygodniu ciąży powinnaś upewnić się czy potrzebujesz zaświadczenia od lekarza iż nie ma przeciwskazań na przelot. Niektóre linie lotnicze żądają takowego zaświadczenia 72 godziny przed odlotem, a niektóre nawet 24 godziny przed odlotem.

Ponadto niektóre linie lotnicze nie wpuszczają na pokład ciężarnych po 32 tygodniu ciąży, dlatego zanim kupisz bilet warto zadzwonić i spytać o szczegóły. W większości linii lotniczych można latać do 26 tygodnia ciąży bez zaświadczenia lekarskiego. 

Na urlop najlepiej wybrać kraj z 2-3 godzinnym lotem. Niewskazane są długie loty międzykontynentalne, gdyż istniej ryzyko zakrzepowego zapalenia żył wskutek unieruchomienia. Objawia się to opuchlizną lub drętwieniem, choć czasem przebiega bezobjawowo.

Choroba ta może być niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego pamiętaj by uruchamiać się często, co 30 minut, rozciągając ręce i nogi a także wykonując przechadzki usprawniając krążenie. Nie zakładaj nogi na nogę bo to pogarsza krążenie krwi.  W czasie lotu dużo pij i pamiętaj by unikać kofeiny. 

Ubierz się wygodnie i ciepło, pamiętaj, że w samolocie jest klimatyzacja i często jest zimno, a kobieta w ciąży łatwo się przeziębia. Zabierz ze sobą dodatkowy sweterek. W miarę możliwości poproś o miejsce na skrzydle, gdyż jest ono najmniej narażone na wstrząsy, co może wywołać skurcze macicy. 

Wybierz także miejsce przy wyjściu byś mogła z łatwością korzystać z toalety. Pamiętaj by zapiąć pas pod brzuchem, a nie na brzuchu. W dalszej części znajdziesz obrazek ilustrujący prowidłowe zapięcie pasów.

Samochód.


Jest to wygodny środek transportu i teoretycznie podróż w ciąży samochodem nie stanowi zagrożenia, należy jednak pamiętać, że każda ciężarna to indywiduum i samopoczucie może się różnić. Przestrzegaj kilku uniwersalnych zasad.

Jeśli nie musisz – nie prowadź, zajmij miejsce pasażera. Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do prowadzenia w ciąży, natomiast może to być uciążliwe z powodu brzucha. Poza tym jesteś też narażona na uraz kierownicą lub poduszką powietrzną w razie wypadku.

Jeśli jednak jest to konieczne, abyś poprowadziła samochód, pamiętaj by fotel odsunąć od brzucha, tak aby nie stykał się z kierownicą. Plecy powinne całkowicie przylegać do oparcia siedzenia. 

Podczas podróżowania samochodem pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa. Górny pas powinien przebiegać między piersiami i nad brzuchem natomiast dolny pod brzuchem. Instrukcja na obrazku:

Wybierz dobrą trasę, by nie była zbyt wyboista co może narazić Cię na wystąpienie skurczy. Uważaj też na klimatyzację w samochodzie. Nie powinno być zbyt zimno, narażasz się w ten sposób na przeziębienie oraz dolegliwości związane ze zmianą temperatury po wyjściu z samochodu. Pamiętaj o tym by robić przerwy co dwie godziny na 15-20 minut, by poruszać się, uruchomić krążenie, skorzystać z toalety oraz coś przekąsić. 

Kobiety w ciąży nie mogą stosować niektórych leków w chorobie lokomocyjnej np. Avioplantu (może powodować skurcze macicy) i Lokomotivu. Można za to rozważyć leki homeopatyczne Cocculine oraz Vertigoheel, które należy przyjmować w przeddzień podróży, ale to tylko po konsultacji z lekarzem.

Godne polecenia są też dostępne w aptekach specjalne plastry na chorobę lokomocyjną Transway, które nakleja się na nadgarstki. Działają na zasadzie akupresury, uciskając punkt na przedramieniu odpowiedzialny, według medycyny chińskiej za zmniejszanie mdłości. Być może na podobnej zasadzie działa (pomagające niektórym) zaklejanie pępka zwykłym plastrem. Można również spróbować przed podróżą pić napar z plasterka świeżego imbiru. 

Obecnie na autostradach i przy stacjach benzynowych można bardzo często spotkać miejsca ze stolikami, czasami nawet są altanki, czy zacieniające parasole. To tak w nawiązaniu do przerw w podróży co dwie godziny. Jeśli nie korzystałaś jeszcze z takich miejsc, to czas się z nimi zaprzyjaźnić. Zwłaszcza, że podróże z dzieckiem wiążą się z podobnymi zasadami – postoje będą konieczne. 🙂

Pociąg 


Podróż w ciąży pociągiem to chyba najlepsza opcja z możliwych. Możesz wygodnie usiąść, pospacerować i nie trzęsie. Mam kilka ważnych uwag: 

  • Wybierz przedział na skraju wagonu, by z łatwością korzystać z toalety,
  • w przedziale wybierz miejsce przy drzwiach z tego samego powodu,
  • nie siadaj przy oknie, ktoś może chcieć otworzyć okno i będzie wiało prosto na Ciebie,
  • jeśli planujesz podróż w nocy, wykup miejsce leżące na dole, abyś nie musiała się wdrapywać do góry.

Autokar 


Jazda autokarem może być wygodna, jeśli nie trwa wielu godzin, natomiast musisz pamiętać, że możesz czuć się źle przez całą podróż. Niestety nie jesteś w stanie przewidzieć własnego samopoczucia. Wadą autokarów jest fakt iż siedzenia są bardzo blisko siebie i nie ma możliwości poruszania się.

Wybierz autokar z klimatyzacją i toaletą, jeśli jest to możliwe usiądź na środku autobusu, jest tam najmniej wstrząsów. Jeśli masz miejsce z tyłu, poproś któregoś z pasażerów by się z Tobą zamienił – warto nie bać się tego typu próśb, nie myśleć „a co będę komuś głowę zawracała” – tu chodzi o dziecko. 

Wybierz siedzenie z brzegu byś mogła przynajmniej wyprostować nogi lub swobodnie wyjść do toalety. Jeśli to możliwe wybierz także miejsce z wolnym obok siedzeniem byś mogła się wyciągnąć. Kwestię lokacji miejsc warto wcześniej uzgodnić z przewoźnikiem/biurem podróży – mając pewien zapas czasu można to zaplanować bez zamieszania ze współpasażerami. Weź ze sobą poduszeczkę, przyda się pod głowę lub plecy.

Ciąża, a koszty ewentualnego leczenia

Podróże na terenie Polski są oczywiste pod tym względem. Wiele z Was ma wykupione prywatne pakiety medyczne, a poza tym jest stała opieka NFZu. Jeśli jednak jedziemy gdzieś poza Polskę, to są dwie opcje.

Na terenach Unii Europejskiej możemy zorganizować sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Umożliwia ona skorzystanie z pomocy medycznej na terenie prawie całego kontynentu. Karta ta wydawana jest każdemu kto objęty jest ochroną Narodowego Funduszu Zdrowia. Czyli prawie każdemu. 🙂 Wszystkie informacje znajdziesz na stronie NFZu.

Jeśli natomiast lecisz do kraju poza UE dobrze jest się osobno ubezpieczyć. Jednak nie wszystkie Towarzystwa ubezpieczają podróż w ciąży. Warto więc spotkać się z agentem ubezpieczeniowym i dokładnie to omówić.

Poza tym pamiętaj by zabrać wszystkie dokumenty związane z ciążą: karta ciąży, badania lekarskie, grupa krwi. Nigdy nie możesz być pewna czy nie będziesz potrzebowała pomocy lekarza. 


Podróże kuszą, marzymy o nich, tęsknimy za pięknymi miejscami, które zwiedziliśmy w czasie ostatniego urlopu. Jednak ciąża ma swoje przywileje i też…obowiązki. Dlatego w III trymestrze ciąży podróże należy ograniczyć, a w ostatnich 6 tygodniach przed porodem całkowicie z podróżowania zrezygnować. Nie warto ryzykować problemami zdrowotnymi, czy dodatkowym stresem w imię zwiedzania nowego miasta.

Życzę Wam samych udanych podróży!


Nad tym wpisem pracowała wspólnie załoga poznańskiej Szkoły Alma Matter, najstarszej i największej placówki dla przyszłych rodziców w Wielkopolsce. Gorąco wierzymy w ideę gruntownej edukacji przedporodowej i szczerze zachęcamy wszystkich przyszłych rodziców, aby korzystali z przywilejów immanentnych dla cywilizowanych społeczeństw XXI wieku.

Prawda, że wiele cennych informacji znalazło się w tym wpisie? Udostępnij go swoim znajomym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *