Osteopata – specjalista, o którym warto wiedzieć więcej.

Kategorie co mówi fizjoterapeuta

Osteopata pracuje z ponad stuletnią filozofią diagnozowania i leczenia ludzkiego ciała, która nie dzieli organizmu na poszczególne narządy, czy kończyny lecz pojmuje go jako całość. Terapia jest całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna.

Podstawą pracy osteopaty są anatomia oraz fizjologia człowieka, będące punktem wyjścia stosowanych różnorodnych technik manualnych. Osteopata analizuje problem, doświadczenia oraz wrażenia pacjenta, bierze pod uwagę zależności między pozornie odrębnymi układami ciała i ustala plan leczenia.

Poszukiwane są przyczyny dolegliwości i to na nich skupia się uwagę, ponieważ lecząc jedynie skutki problemów, dolegliwości zawsze będą powracać. Działania osteopaty poza bezpośrednią pomocą pacjentowi, mają na celu także pobudzić jego organizm do samodzielnych procesów leczenia.

Podjęcie pracy z osteopatą może uchronić przed ryzykownymi operacjami jak i pozbyć się problemu bez zbędnej farmakologii. Niech leczenie lekami pozostanie ostatecznością. Dziedzina ta doskonale uzupełnia inne działania medyczne i może być podejmowana jedynie przez specjalnie wyszkolony personel. 

Studia osteopatyczne trwają 4,5 do 5 lat. Mogą się ich podjąć jedynie lekarze, fizjoterapeuci oraz położne/położnicy z uzyskanym wcześniej tytułem studiów wyższych, a zatem naprawdę bardzo wysoko wyszkolona kadra zawodów medycznych. Dodatkowo osoby te regularnie podnoszą swoje kwalifikacje o nowe przypadki medyczne i techniki pracy na specjalnych kursach.

W czym pomoże osteopata?

We wszystkim! Dosłownie. Zaczynając od przewlekłych bólów głowy, szumów usznych, zgagi, problemów z wypróżnianiem, bolesnych okolic ciała, problemów z kręgosłupem do niepłodności, czy skutków wypadków i urazów. Problem może być zarówno stosunkowo świeży, jak i przewlekły.

Po narodzinach dziecka lekarze sprawdzają jego czynności życiowe. A napięcie mięśni? Asymetrie ciała? Co później, gdy wystąpią problemy z zasypianiem czy bolesne kolki? One także będą miały wpływ na dalszy rozwój maluszka, dlatego dziecko też warto zabrać do osteopaty.

Choć oczywiście warto zbadać każdego, to szczególną uwagę należy zwrócić na wcześniaki oraz na dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, kleszcze i vacum (próżnociąg).

A co z ciążą? 

Choć ciąża nie jest jednostką chorobową, to każda ciężarna będzie potrafiła wymienić szereg problemów, które się z nią wiążą. W tym okresie w organizmie kobiety zachodzą olbrzymie przemiany!

Dochodzi do zmiany środka ciężkości i postawy ciała, innego niż normalnie wytwarzania hormonów, wzrostu macicy i nacisku na narządy wewnętrzne. Wymienione zmiany wywołują z kolei lawinę kolejnych np. ból przeciążonych pleców, utrudnione oddychanie, obrzęki nóg, zaparcia, refluks żołądka, drętwienie nadgarstków, wzmożone skręcenia stawów, mdłości, bóle głowy, nietrzymanie moczu, bóle spojenia łonowego, rozstęp mięśnia prostego brzucha i wiele innych.

Ciąża (zwłaszcza pierwsza), choć piękna, jest też okresem pełnym wątpliwości, pytań i stresu. Nasz stan psychiczny również ma ogromny wpływ na organizm, w końcu jesteśmy całością! Przez nerwy może dochodzić np. do nadmiernego napięcia mięśni, które na 100% dadzą o sobie znać bólem i ograniczoną ruchomością.

Nasze babki często mówią „ciąża musi boleć”. Nic nie musi! Z tym wszystkim poradzi sobie właśnie…? Osteopata! Po porodzie zostały Ci pewne niedogodności, masz wrażenie, że coś jest nie tak? Sprawdź to i nie męcz się – jest osteopata, który może pomóc.


Bibliografia:

  • Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja, Skrzypek D., Diagnostyka w osteopatii, 2010/3
  • Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja, Godek P., Wprowadzenie do osteopatii, 2010/3
  • Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja, Liem T., Diagnoza i terapia urazu okołoporodowego w osteopatii pediatrycznej spojrzenie subiektywne, 2016 (75)

Autorką tekstu jest Agnieszka Puchlicka, fizjoterapeutka, absolwentka poznańskiego AWF’u. Jej głównymi zainteresowaniami są aktywność fizyczna ciężarnych i jej skutki dla organizmu oraz problemy urologiczne u kobiet – tym też zajmuje się w poznańskiej Szkole Rodzenia Alma Matter.

Rodzina lub znajomi mają problemy związane niekoniecznie z ciążą? Patrz punkt „w czym pomoże osteopata?” im też można pomóc – udostępnij ten post!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *