Moja szkoła rodzenia – jak ją wybrać? Poradnik.

Kategorie ciekawostki
szkoła rodzenia

Gdy uświadomiliśmy sobie po co jest szkoła rodzenia, że w sumie to niewiele wiemy, że panuje chaos informacyjny, to przychodzi czas na ostateczne wybranie swojej szkoły. Sami wiecie, że nie jest to taka oczywista sprawa – po to powstał ten poradnik!

W każdym większym mieście jest sporo szkół rodzenia. W mniejszych także można je znaleść. A zdecydowanej większości miejscowości znajdziecie bez problemu położną.

Dopóki wybór jest niewielki i nie ma oczywistych przeciwskazań, to sprawa nie pozostawia wątpliwości. Schody zaczynają się, gdy opcji jest więcej i wszystkie wydają się być tak samo dobre.

Zobacz wpis: po co mi szkoła rodzenia?

Pewnie znacie to z codziennego życia, gdy np. trzeba wybrać szampon spośród dziesiątek produktów w drogerii, albo jakąś książkę z całej księgarni. Można spędzić godzinę przeglądając dostępne opcje i wyjść z niczym!

W takich sytuacjach liczą się detale.

Żadna szkoła rodzenia nie jest pod tym względem wyjątkiem. Celem istnienia szkół jest przekazywanie wiedzy. Trzymamy się pewnych ram, programu, oczekiwań i generalnie każda szkoła rodzenia mówi o tym samym. Nie powinno tworzyć się nowej nauki w geografii, języku, położnictwie, czy dietetyce.

Rzecz w tym, że żadna nie robi tego identycznie jak pozostałe. W tym poradniku przedstawimy Wam na co patrzeć, aby wybrać swoją szkołę. Może to być trochę ironiczne, że szkoła rodzenia pisze o tym jak wybrać szkołę rodzenia, ale prawda jest taka, że jest parę uniwersalnych kwestii, które warto dokładnie rozważyć.

Dystans.

Dla wielu osób kluczowe jest to, gdzie potencjalna szkoła rodzenia się mieści. To pierwszy punkt jaki się analizuje. Po pierwsze, należy mierzyć odległość od miejsca zamieszkania, a nie pracy. Wiele osób szuka szkoły rodzenia na wczesnym etapie ciąży, gdy jeszcze pracują i zupełnie zapominają, że niedługo będą już pracować. Jest to szczególnie często spotykane wśród przedsiębiorców.

Z drugiej strony, nie powinno się odrzucać jakiejś szkoły rodzenia tylko dlatego, że jest dalej niż inne. Dystans nigdy nie powinien być kryterium decydującym! Tak oto przechodzimy do kolejnego punktu naszego poradnika…

Program edukacyjny.

Rozważając jaka szkoła rodzenia będzie Ci pasować i mając wybór większy niż jedną szkołę, zawsze dokładnie porównaj ich programy edukacyjne. Patrz na tematykę spotkań oraz na ich ilość. Patrz na to na ile zagadnienia poruszane w danej szkole wykraczają poza przewijanie dziecka i laktację, a na ile wchodzą w kwestie wokół dziecka, matki, ojca itp.

Można zauważyć istotne różnice w ilości zajęć. Każda szkoła rodzenia po swojemu dobiera tematykę spotkań, zgodnie z przyjętą filozofią, czy ogólnym podejściem. Mnóstwo zależy też od tego kto w danej szkole pracuje.

Kadra.

Często słyszy się o tym jak to ktoś miał fajnie, bo położna do tej osoby przyjeżdżała i „wszystko mówiła”. Rzeczywiście sporo jest tzw. samodzielnych położnych z domowymi szkołami rodzenia. Rozważając taką opcję, warto jednak zadać sobie pytanie „czy jestem na 100% przekonana, że ta położna naprawdę będzie mogła mnie dobrze przygotować?”.

Duża szkoła rodzenia z rozwiniętą kadrą ma tę przewagę, że organizuje zajęcia z różnymi specjalistami w swoich dziedzinach. Świetnie jest, jeśli może doświadczona, miła, budząca zaufanie położna przyjechać parę razy do Ciebie domu i „wszystko” opowiedzieć. Trudno jednak kłócić się z tym, że położna nie będzie miała takiej wiedzy i doświadczenia jak wykształcony psycholog, dietetyk, czy fizjoterapeuta.

Można mnóstwo powiedzieć o roli edukacji, roli przygotowania psychicznego, o technicznych i praktycznych aspektach okołoporodowych, jak przygotowanie psychologiczne dla przyszłego ojca, czy dieta noworodka. Szkoda jest się ograniczać do jednej osoby, jednej opcji – warto rozmawiać, słuchać, dyskutować z różnymi ekspertami.

Słyszeliście kiedyś o dobrej szkole z jednym nauczycielem? My nie.


Podsumujmy sobie to wszystko:

  • lokalizacja nigdy nie powinna być argumentem decydującym, to naprawdę jest najmniej istotne,
  • wybieraj szkoły z bogatym programem edukacyjnym, na który będziesz patrzeć i myśleć „tak, ten program wygląda naprawdę solidnie”,
  • domowa szkoła rodzenia może brzmieć fajnie i wygodnie, ale trzeba szczerze sobie powiedzieć, że to jest często zupełne minimum edukacji przedporodowej, jakie możesz otrzymać. Szukaj dużych szkół,
  • szukaj miejsc, w których czujesz, że otrzymasz nie tylko edukację, ale też wsparcie emocjonalne dla siebie i partnera.

Nad tym wpisem pracowała wspólnie załoga poznańskiej Szkoły Alma Matter, najstarszej i największej placówki dla przyszłych rodziców w Wielkopolsce. Gorąco wierzymy w ideę gruntownej edukacji przedporodowej i szczerze zachęcamy wszystkich przyszłych rodziców, aby korzystali z przywilejów immanentnych dla cywilizowanych społeczeństw XXI wieku.

Spodobał Ci się ten tekst? Udostępnij go swoim znajomym, pomóż im w wyborze swojej szkoły! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *