Mikrobiota jelitowa – najlepszy dar dla dziecka.

Kategorie co mówi dietetyk
mikrobiota

Szykując się na narodziny potomka, zaczynamy intensywnie myśleć nad tym jak je powitać wśród nas. Kupujemy zabawki, urządzamy pokoiki, przyszłe babcie szykują musy jabłkowe. Tymczasem, może zabrzmi to dziwnie, ale nie ma lepszego prezentu dla dziecka, niż bakterie!

Mikrobiota to coś co jest naprawdę istotne, a niewiele osób wie czym jest!

Powszechnie mówi się na nią mikroflora jelitowa. Jest to ogół bakterii i grzybów, zamieszkujących nasze układ oddechowy, skórę, jamę ustną i przewód pokarmowy. Te małe organizmy pełnią w naszym życiu kolosalną rolę, nie tylko regulując częstość wypróżnień, ale też modulując naszą odporność, czy wytwarzając witaminy i chroniąc jelita przed działaniem szkodliwych składników.

Mikrobiota pojawia się w nas wraz z przyjściem na świat. Nowe doniesienia mówią, że dziecko już w łonie matki przejmuje część bakterii, bytujących na jej uzębieniu. Jednak pierwsza większa styczność pojawia się podczas porodu, gdy przechodząc przez kanał rodny, dziecko przejmuje od matki bakterie obecne w jej pochwie.

Czy to dobrze? Wręcz najlepiej!

Bakterie bytujące na ciele mamy są organizmami, które jako pierwsze zasiedlą skórę i jelita maluszka. Badania dowodzą, że dzieci urodzone siłami natury, są mniej narażone na wystąpienie, m.in. cukrzycy dzieci, alergii, atopowego zapalenia skóry i otyłości w dziecięcym wieku. Rzadziej tez chorują i szybciej wychodzą z przeziębienia. 

Co w przypadku, gdy wskazane jest wykonanie cesarskiego cięcia?

„Cesarka” ma to do siebie, że dziecko przychodzące na świat jest pozbawione możliwości nabycia prozdrowotnych bakterii. Nie każda kobieta jest tego świadoma, ale istnieje metoda umożliwiająca takie przeniesienie. Już kilka godzin przed porodem, kobieta może zaaplikować sobie dopochwowo sterylny gazik, który zaraz po cesarskim cięciu jest wyciągany.

Wówczas przemywa się nim całe ciało noworodka, wraz z jamą ustną. Trudno uwierzyć w taką metodę, ale jest  ona niezwykle prosta i skuteczna. Pamiętajmy, że przed każdym porodem, niezależnie czy naturalnym, czy zabiegowym należy wykonać badanie na obecność GBS! GBS to paciorkowiec z grupy B, który może występować w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, odbycie i środowisku pochwy.


Po 35 tygodniu należy zgłosić się do swojego lekarza, poprosić o skierowanie i wykonać test. Dodatki wynik takiego badania może być przeciwwskazaniem do wykonania wyżej opisanego zabiegu, ze względu na zagrożenie zakażenia paciorkowcami i wystąpienie zakażeń okołoporodowych.


Przewód pokarmowy noworodka zostaje zasiedlony podczas pierwszych 3-4 godzin życia. To są bardzo ważne 3-4 godziny życia, ponieważ w tak krótkim czasie możemy zdecydować o zdrowiu naszego dziecka w przyszłości. Jak wobec tego zadbać, aby wytworzyła się najlepsza mikrobiota?

Naturalny poród jest oczywiście pierwszym wskazaniem. Kolejne to tzw. kangurowanie, czyli przytulanie dziecka skóra do skóry przez tyle czasu, ile to możliwe, zaraz po narodzinach. Następnym krokiem jest naturalne karmienie piersią.

Ludzkie mleko jest synbiotykiem. Łączy ze sobą probiotyki (prozdrowotne bakterie) oraz prebiotyki (substancje, które dokarmiają bakterie). Jest to najlepszy dla dziecka pokarm, ponieważ zawiera wszystko, co potrzeba dziecku do prawidłowego wzrostu. Siara, czyli to „najpierwsze” mleko matki, jest jednym z kluczowych czynników decydujących o tym jak będzie wyglądać mikrobiota układu pokarmowego dziecka.


Zapamiętajcie! To bardzo ważne! To my mamy wpływ na zdrowie naszego dziecka. Pierwsze godziny jego życia powinny być dla nas priorytetem. Jeśli więc nie macie przeciwwskazań do naturalnego porodu lub karmienia piersią, nie bójcie się tego. Dacie swojemu maluszkowi największe dobro i dowód Waszej matczynej miłości. Zdrowie. 


Bibliografia:

  1.  Bartnicka A., Gałęcka M., Mazela J. Wpływ czynników prenatalnych i postnatalnych na mikrobiotę jelitową noworodków. Standardy Medyczne/Pediatria ,2016 , T. 13, 165-172;
  2. Jańczewska I., Domżalska-Popadiuk I., Znaczenie kolonizacji bakteryjnej przewodu pokarmowego noworodków donoszonych urodzonych drogą cięcia cesarskiego. Ann. Acad. Med. Gedan. 2014, 44, 99-104   ;
  3. Mysorekar I., Cao B., Microbiome in Parturition and Preterm Birth. Semin Reprod Med 2014;32:50–55.

Autorką tego tekstu jest Hania Przydatek, magister dietetyki i wykładowca w poznańskiej Szkole Rodzenia „Alma Matter”. Stawia na edukację żywieniową pacjenta i szczególnie fascynuje ją mikrobiologia oraz wpływ mikroflory na nasz organizm.

TEN ARTYKUŁ MOŻE BYĆ CIEKAWY DLA TWOICH ZNAJOMYCH? UDOSTĘPNIJ GO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *