Lęk przed cesarskim cięciem – dlaczego nikt o nim nie mówi?

Kategorie co mówi psycholog

Strach potrafi zdominować praktycznie każdy moment w naszym życiu. Cały czas coś siedzi nam na karku, szepcze różne niepokojące rzeczy do naszej głowy, niezależnie od wieku, etapu w życiu, czy tego jaką pracę wykonujemy.

Niezależnie od tego, czy mamy wspierających najbliższych, czy nie. Niezależnie od sytuacji finansowej, stanu zdrowia, czy miliona innych rzeczy, którymi przejmujemy się każdego dnia. Strach dotyczy każdego z nas i każde z nas powinno móc się z nim zmierzyć i go pokonać. Ale nie wszyscy mamy taką możliwość…

Kiedy wpisuje się w wyszukiwarkę internetową frazę „lęk przed cesarskim cięciem”, na pierwszym miejscu wyników wyszukiwania, pojawia się forum dla kobiet, na którym można znaleźć taki oto wpis:

Hej Dziewczyny, przeczesałam internet żeby znaleźć jakiś artykuł o tym jak poradzić sobie ze stresem związanym z cięciem cesarskim.. i co? Oczywiście jest masa artykułów i porad dla kobiet, które czeka naturalny poród (wsparcie, zrozumienie ich obaw i pocieszenie). Ja dałabym wiele żeby urodzić naturalnie ale niestety nie mam takiej możliwości, mój synek jest ułożony miednicowo i mam zaplanowaną operację. Strasznie się boję!”.

W polskich mediach ostatnio nagłaśnia się problem zbyt dużego odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem „na życzenie”. Demonizuje się kobiety, które nie chcą rodzić naturalnie, a nikt nie mówi o tym, że 10-15% porodów kończy się zabiegiem operacyjnym ze wskazań medycznych (dane WHO). Zapomina się o tych kobietach, które tak jak pani, która napisała na forum, nie chcą cesarskiego cięcia, ale są na nie skazane. Które cieszą się na poród naturalny, przygotowują się do niego całą ciążę, a na końcu, z bólem serca, muszą poddać się operacji.

Lęk przed cesarskim cięciem bywa czasem uzasadniony

Badania wskazują, że dzieci urodzone poprzez CC znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, oddechowego. Występuje u nich większe prawdopodobieństwo otyłości, a także alergii. Nie bez znaczenia jest także wpływ operacyjnego zakończenia ciąży na psychikę dziecka.

Kobiety boją się również często znieczulenia zewnątrzoponowego i tego, że nie będą mogły przytulić dziecka bezpośrednio po tym, jak pojawi się na świecie.  No i oczywiście, każda z nas obawia się, że coś pójdzie nie tak i to jest całkowicie normalne. Naturalnie boimy się też bólu fizycznego i rekonwalescencji po operacji.

Nie ja jedna przeżywam strach, ilekroć znajdę się na nieznanym terenie – odczuwają go wszyscy ludzie

Czasem wydaje nam się, że jesteśmy jedynymi osobami na ziemi, które odczuwają strach. W rzeczywistości, każda matka, musiała pokonać potężny lęk, by urodzić dziecko. Rozwój i spełnianie marzeń zawsze wiąże się z niepewnością. Autorka książki „Mimo lęku” Susan Jeffers, twierdzi, że źródłem wszystkich lęków jest obawa ludzi, że nie poradzą sobie z tym, co przyniesie im życie.

Innymi słowy, boimy się z powodu braku zaufania do siebie. Gdybyś wiedziała, że poradzisz sobie ze wszystkim, co Ci przyniesie życie, to czego miałabyś się obawiać?  Ty sama, podobnie jak wszyscy ludzie, masz w sobie niewiarygodne pokłady siły, których do tej pory nie wykorzystałaś. Posłużą Ci one do tego, by powiedzieć o sobie: „Wiem, że dam sobie radę z porodem operacyjnym.” I pamiętaj, że 90% tego, czego się boimy się nigdy nie spełni. A więc głowa do góry, dasz radę!

Strach przed doświadczeniem bardziej boli niż samo doświadczenie

Człowiek jest jedyną istotą na ziemi, której niepotrzebna  jest realna sytuacja, żeby się bać, wystarczy mu jedynie myśl o tej sytuacji. Najgorsze jest to, że wierzy w swoje myśli, tak jak by były prawdą, podczas gdy są one tylko myślami. Dzieje się tak, ponieważ mózg snuje różne teorie i przewiduje najgorsze możliwe scenariusze dla danego wydarzenia. Zagrożenie pojawia się wtedy, kiedy dajesz się przekonać własnym myślom.

Zastanów się, co Cię najbardziej paraliżuje? Jakie myśli Cię dopadają, kiedy wyobrażasz sobie swój poród? Czy te myśli Ci służą? Czy Ci pomagają? Dobrze jest uzmysłowić sobie, co kryje się przed lękiem przed cesarskim cięciem. Weź kartkę i zapisz swoje przemyślenia. Jeśli będziesz potrzebowała rozmowy o swoich odczuciach, nie bój się porozmawiać z kimś bliskim, zaufanym.Może to być ktoś z rodziny, dobra położna, ktokolwiek – ważne, aby nie dusić tego wszystkiego w sobie.

W szkole Alma Matter prowadzone są zajęcia z Psychoedukacji Mam, z Depresji Poporodowej, można zapisać się na indywidualne spotkanie z położną i ułożyć wraz z nią Plan Porodu, z uwzględnieniem wszystkich istotnych dla Was elementów. W ekipie jest też coach z ogromnym doświadczeniem. Drogie panie z Poznania i okolic – tam nikt Wam nie odmówi pomocy i rady!

I na koniec, jak śpiewa Urszula „Dla Ciebie niebo bezludne mam, dla Ciebie mogę pokonać strach, dla Ciebie uśmiech anioła mam”. Kiedy pojawi się na świecie Twoje dzieciątko, wszystkie lęki pójdą w zapomnienie.


Bibliografia:

  • https://www.babyboom.pl/forum/temat/strach-przed-cesarka.74445/
  • Hayes, S., Smith, S., (2016). W pułapce myśli. Jak skutecznie poradzić sobie z depresją, stresem i lękiem. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Jeffers. S., 2015, Mimo lęku, (2015). Interdruk. Warszawa.
  • Moćkun, J., Olszewska, J., (2017). Wpływ cesarskiego cięcia na rozwój motoryczny dziecka. Pielęgniarstwo polskie nr 1 (63).

Autorką tego tekstu jest mgr Oliwia Samelak, psycholog i ekonomistka, absolwentka szkoły Alma Matter. Stara się pomagać ludziom w osiąganiu maksimum własnego potencjału dlatego, jako świeżo upieczona matka postanowiła połączyć swoją psychologiczną wiedzę oraz przeżycia po urodzeniu synka, aby służyć wsparciem następnym matkom. Prowadzi Centrum Wiedzy i Rozwoju Maximum Effort oraz mikroblog na facebooku Maximum Effort.

MYŚLISZ, ŻE TEN ARTYKUŁ MOŻE SIĘ PRZYDAĆ TWOIM ZNAJOMYM? UDOSTĘPNIJ GO!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *