Kolka niemowlęca – jak sobie z nią poradzić?

Kategorie co mówi położna
kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca jest bardzo przykrą dolegliwością dla dzieci, jak i dla dorosłych. U najmłodszych rozpoczyna się głośnym płaczem przez dłuższy okres czasu. Twarz staje się czerwona, brzuszek napięty, a nóżki podciągnięte. Niestety nadal nie można określić jednoznacznej przyczyny napadów kolki.

Główna hipoteza sugeruje, że kolka niemowlęca wynika z przejściowego napięcia niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego. Pojawia się około 3. tygodnia życia i na ogół mija, gdy niemowlę ukończy trzy miesiące. Do cech charakterystycznych zalicza się regularność i powtarzalność napadów – codziennie o tej samej porze (zazwyczaj miedzy godz. 16 a 22). Napady zaczynają się zwykle po karmieniu.

Jednak niech Was to nie przeraża. Mówi się, że niemowlęta cierpiące z powodu kolki, w późniejszym czasie rozwijają się świetnie pod względem fizycznym. Mimo tylu przepłakanych godzin, jednak coś dobrego z tego wynika.

Kolka niemowlęca – jakie jest rozwiązanie?

Bardzo skutecznym środkiem może się okazać zmiana pozycji dziecka – zwłaszcza ułożenie na brzuszku. Pomocna okazuje się również kąpiel w wiaderku Tummy Tub, które wymusza na dziecku przyjęcie embrionalnej pozycji, tym samym zmniejsza napięcie brzuszka i ułatwia oddawanie gazów. Pozycja embrionalna to pozycja zbliżona do tej, która dziecko przyjmowało przebywając w brzuchu mamy.

Gorąco zalecanym sposobem jest masaż brzuszka zwany również masażem antykolkowym, który omówimy w następnym akapicie. Należy zaznaczyć, że aby wykonać masaż konieczna jest konsultacja z położną, a nie lekarzem. Lekarz zajmuje się ewentualnym zapisywaniem leków, jednak wskazania do wykonania masażu analizuje położna.

 Jak wykonać masaż antykolkowy?

Okres napadów kolki jest dla rodziców bardzo trudnym wyzwaniem. Zanim przystąpicie do masażu – powinniście pozbyć się złych emocji i napięcia. Czy wyobrażacie sobie, aby dziecko się mogło zrelaksować, rozluźnić, jeśli czuje, że rodzice ze stresu i zmęczenia są pełni złych emocji? No właśnie. 

 Masaż można wykonywać przy atakach nawet do 2 razy dziennie. Jednak musimy omówić kilka podstawowych zasad: 

 • Dziecko powinno być rozebrane od pasa w dół (bez pieluszki), a pomieszczenie być przyjemnie ciepłe, 
 • Używany olejek do masażu również powinien być w temperaturze pokojowej (nie zaszkodzi postawić go na parę minut na kaloryferze),
 • Dziecko nie powinno być masowane zaraz po jedzeniu. Należy odczekać mniej więcej pół godziny po ostatnim karmieniu, 
 • Po masażu dobrze jest zrobić dziecku kąpiel. Będzie ona miała dodatkowy efekt relaksujący, 
 • Masaż można wykonywać na przewijaku lub bezpośrednio na ziemi –  wówczas rodzic siedzi z wyprostowanymi nogami, kładzie dziecko na kocyku pomiędzy nogami i przyjmuje pozycję wyprostowaną,

 Masaż niemowlaka nie będzie trwał zbyt długo (około 5 minut). Małe dzieci raczej nie lubią pozostawać nago. Jednak z każdym kolejnym masażem czas będzie się wydłużał. Pamiętajcie, że nie należy kontynuować masowania, gdy dziecko zaczyna być niespokojne, płacze, daje znaki zniechęcenia.

Masaż ma być chwilą przyjemności dla dziecka i rodzica.

 Masaż należy rozpocząć od rozmasowania dużej ilości olejku na dłoniach, na wewnętrznej i zewnętrznej stronie. Świetnym produktem jest oliwka od polskiej firmy Ziołolek – TUTAJ, której używamy na zajęciach w naszej szkole, oraz w naszym gabinecie masażu. Sięgając po nową dawkę olejku, należy pamiętać, aby zostawić zawsze jedną dłoń na ciele dziecka i nie tracić z nim kontaktu.

Chodzi o asekurację przed ewentualnym obsunięciem się dziecka z przewijaka oraz o to, aby dziecko cały czas miało poczucie, że ktoś przy nim jest. Pamiętajmy, że kolka niemowlęca to doświadczenie szczególnie przykre i bolesne dla naszego dziecka, więc cały czas musi czuć się bezpiecznie.

 • Ćwiczenie 1. Ułóż ciepłe dłonie w poprzek brzuszka malca (jedna nad drugą) i przesuwaj je na przemian od góry do dołu. Powtórz ten ruch 6 razy (każda dłoń po 3 razy). 
 • Ćwiczenie 2. Zgięte nóżki malucha przyciśnij delikatnie do brzuszka i przytrzymaj tak przez sześć sekund. Jeśli nóżki są napięte i odczuwasz opór, nie dociskaj ich na siłę, tylko połóż dziecku ciepłe dłonie na brzuszek i delikatnie uciskaj. Opisane ruchy pomagają w usunięciu gazów, które powodują bolesne wzdęcia brzuszka. 
 • Ćwiczenie 3. Chwyć stopy lub łydki dziecka i lekko potrząśnij nóżkami tak, jakbyś chciała coś z nich strzepnąć. Ruch ten zazwyczaj jest bardzo lubiany przez dzieci i ogromnie sprzyja ich relaksowi.
 • Ćwiczenie 4. Jedną ręką należy kreślić na brzuszku księżyc (półokrąg), zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od godziny 12 do 6. Drugą ręką kreślisz słońce (pełny okrąg) od godziny 6 do 6, także zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu poszczególnych ruchów nie odrywaj rąk od brzucha dziecka. Powtórz 6 razy. 
 • Ćwiczenie 5. Wykonaj ponownie ćwiczenie drugie. 
 • Ćwiczenie 6. Wykonaj ponownie ćwiczenie trzecie.

Cały cykl powtórz trzy razy. Pamiętaj, ze nie każde dziecko reaguje w ten sam sposób. U jednego dolegliwości miną jak ręką odjął, już po pierwszym dniu stosowania masażu, u innego na poprawę trzeba poczekać kilka dni. Pamiętajcie, że kolka nie jest stanem przejściowym

Zarówno lekarze, jak i matki bardzo pozytywnie oceniają te metodę. Lekarze podkreślają zalety masażu, bo pozwala uniknąć stosowania leków, zaś matki chwalą go sobie, ponieważ podjęte działania przynoszą ulgę dziecku co daje im możliwość ponownego powrotu do codziennej radości, jakie przynosi każdy dzień ze swoim dzieckiem. Bo szczęśliwe dziecko to szczęśliwa mama!


Wpis powstał we współpracy z przedsiębiorstwem kosmetycznym Ziołolek – zaufanym partnerem szkoły rodzenia Alma Matter. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kosmetyków tej firmy – TUTAJ.Autorką tego tekstu jest Karolina Laskowska, magister położnictwa, doradca laktacyjny. W poznańskiej Szkole Rodzenia Alma Matter służy swoją fachową wiedzą zarówno w czasie wykładów, warsztatów jak i w trakcie wizyt patronażowych po porodzie.

Czy są wśród Twoich znajomych mamy małych dzieci? Udostępnij im ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *