
” (…)Korzystałam z Technik Emocjonalnej Wolności – EFT, aby jeszcze przed porodem uwolnić lęk i niepokój, a w trakcie akcji porodowej – ból i dyskomfort. Za każdym razem, gdy korzystałam z tej metody, miałam co najmniej cztery bezbolesne fale skurczów.”
Robyn Sheldon „Mama Bamba” – poród Christiny
EFT – co to takiego?
Techniki Wolności Emocjonalnej (Emotional Freedom Techniques), znane też jako tapping, to uniwersalna metoda pracy z emocjami, która łączy w sobie podstawowe założenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz najnowsze osiągnięcia nauki z zakresu neurobiologii i psychosomatyki.
Jak to wygląda?
W dużym skrócie EFT polega na samodzielnym, stopniowym uwalnianiu trudnych emocji poprzez dotykanie określonych punktów na ciele (głównie na twarzy i dłoni) pod kontrolą trenera. Przez cały czas pracujesz sama, ja prowadzę Cię w tym procesie.
Dlaczego EFT?
Jednym z powodów, dla których chciałam zostać trenerem tej metody był, oprócz jej skuteczności, potencjał w pracy z traumą okołoporodową. Mimo wielu zmian w polskich porodówkach, dla większości kobiet poród to wciąż doświadczenie, o którym chciałyby zapomnieć.
Niestety to tak nie działa, ponieważ nieprzepracowane emocje nie znikają; schodzą głębiej, do podświadomości i stamtąd zawiadują naszymi działaniami i decyzjami. Co więcej, mają też wpływ na nasze dzieci i kolejne pokolenia (zainteresowanych odsyłam np. do badań i publikacji prof. Anne Ancelin Schutzenberger na temat transgeniczności traumy).
Jako doula jestem blisko kobiet i doskonale znam trudne emocje, z którymi się zmagają. Rozumiem, jak ważna jest dla nich obecność i wsparcie w tym wyjątkowym okresie. Wykorzystanie EFT sprawia, że moja pomoc jest jeszcze pełniejsza, a kobiety które wspomagam szybciej odzyskują spokój, poczucie kompetencji i pewności siebie.
Korzyści płynące z tappingu:
- Klasyczne EFT jest proste,
- Łatwo się go nauczyć, a jeszcze łatwiej wprowadzić w codzienne życie. Opanowanie techniki zajmie Ci dosłownie kilka minut.
- Możesz sięgać po EFT zawsze, gdy czujesz taką potrzebę – nie tylko na sali porodowej, ale też przed rozmową o pracę, w czasie podejmowania ważnych decyzji finansowych itp.,
- W większości przypadków EFT daje błyskawiczne efekty.
Wszystko zależy oczywiście od złożoności problemu, powiązanych z nim aspektów i tego, jak silne są emocje, które chcesz uwolnić. Prawdopodobnie poczujesz ulgę już po kilku minutach samodzielnego opukiwania. Z trudniejszymi tematami warto pracować z profesjonalnym trenerem EFT – w tym przypadku dobór techniki i sposobu pracy będzie zależeć od problemu, z jakim przychodzisz.
EFT jest metodą uniwersalną.
Mówi się, ze jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. EFT jest jednym z wyjątków. Zastosowanie tej techniki jest bardzo szerokie, ponieważ umożliwia bezpieczne uwalnianie emocji niezależnie od tego, kiedy i w jakich okolicznościach się pojawiły.
I najważniejsza korzyść: EFT jest skuteczne.
Udowodniono, że każde istotne wydarzenie zapisuje się jednocześnie w trzech obszarach mózgu odpowiedzialnych odpowiednio: za funkcjonowanie ciała, naszą emocjonalność i umysł analityczny. Dlatego, aby skutecznie pozbyć się negatywnych skutków jakiegoś zdarzenia, konieczne jest zintegrowane działanie na wszystkich tych poziomach – ciała, emocji i umysłu. I tak właśnie działa EFT.
Z pewnością zainteresuje Cię fakt, iż Techniki Emocjonalnej Wolności zostały oficjalnie zatwierdzone przez Administrację Weteranów USA (Veterans Administration VA) jako „ogólnie bezpieczne” leczenie Zespołu Stresu Pourazowego PTSD, depresji, lęków, fobii, bólu i innych chorób.
Wątpliwości związane z EFT:
Mimo tysięcy ludzi na całym świecie pracujących od lat tą metodą i wielu badań naukowych potwierdzających jej skuteczność, EFT zaliczane jest do terapii alternatywnych, przez co w niektórych środowiskach bywa negowane i krytykowane. Tak oczywiste w Tradycji Wschodu holistyczne podejście do człowieka i dążenie do równowagi ciała, ducha i charakteru, w nowoczesnej medycynie konwencjonalnej jest wciąż mało popularne. Bagatelizowanie EFT jako metody terapeutycznej może też brać się stąd, ze stosowanie jej w praktyce…wygląda dość zabawnie.
Na co pomaga EFT w okresie okołoporodowym?
Tematy do pracy z tymi technikami w przypadku kobiet w ciąży lub kobiet na sali porodowej, to mogą być:
- lęki związane z porodem,
- praca z bólem,
- strach przed bólem,
- lęk o zdrowie dziecka,
- traumy poprzedniego porodu,
- stany depresyjne,
- problemy w laktacji,
- problemy z zajściem w ciążę,
- poronienie lub przedwczesny poród,
- choroba dziecka lub jego strata,
- traumy szpitalne i inne.
EFT świetnie sprawdza się też w codziennych, sytuacjach stresowych. Możesz sobie pomóc. Możesz zadbać o swój wewnętrzny spokój i uwolnić ciało od napięć. Jeśli temat Cię zainteresował, to dopytaj o szczegóły w Szkole Alma Matter, gdzie można mnie spotkać – odpowiem na wszelkie pytania. 🙂
Autorką tego wpisu jest Beata Grześkowiak, Doula oraz certyfikowany trener EFT. Pod szyldem „Rodzę z Doulą” od kilku lat wspiera kobiety w okresie okołoporodowym, również towarzysząc im przy porodzie. W poznańskiej szkole rodzenia Alma Matter prowadzi różne zajęcia dla przyszłych mam i szerzy dobre imię zawodu jakim jest Doula.