Jak dbać o emocje – EFT jako technika łagodzenia stresu

Kategorie ciekawostki
Relaksacja techniką EFT

” (…)Korzystałam z Technik Emocjonalnej Wolności – EFT, aby jeszcze przed porodem uwolnić lęk i niepokój, a w trakcie akcji porodowej – ból i dyskomfort. Za każdym razem, gdy korzystałam z tej metody, miałam co najmniej cztery bezbolesne fale skurczów.”

Robyn Sheldon „Mama Bamba” – poród Christiny

EFT – co to takiego?

Techniki Wolności Emocjonalnej (Emotional Freedom Techniques), znane też jako tapping, to uniwersalna metoda pracy z emocjami, która łączy w sobie podstawowe założenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej oraz najnowsze osiągnięcia nauki z zakresu neurobiologii i psychosomatyki.

Jak to wygląda?

W dużym skrócie EFT polega na samodzielnym, stopniowym uwalnianiu trudnych emocji poprzez dotykanie określonych punktów na ciele (głównie na twarzy i dłoni) pod kontrolą trenera. Przez cały czas pracujesz sama, ja prowadzę Cię w tym procesie.

Dlaczego EFT?

Jednym z powodów, dla których chciałam zostać trenerem tej metody był, oprócz jej skuteczności, potencjał w pracy z traumą okołoporodową. Mimo wielu zmian w polskich porodówkach, dla większości kobiet poród to wciąż doświadczenie, o którym chciałyby zapomnieć.

Niestety to tak nie działa, ponieważ nieprzepracowane emocje nie znikają; schodzą głębiej, do podświadomości i stamtąd zawiadują naszymi działaniami i decyzjami. Co więcej, mają też wpływ na nasze dzieci i kolejne pokolenia (zainteresowanych odsyłam np. do badań i publikacji prof. Anne Ancelin Schutzenberger na temat transgeniczności traumy).

Jako doula jestem blisko kobiet i doskonale znam trudne emocje, z którymi się zmagają. Rozumiem, jak ważna jest dla nich obecność i wsparcie w tym wyjątkowym okresie. Wykorzystanie EFT sprawia, że moja pomoc jest jeszcze pełniejsza, a kobiety które wspomagam szybciej odzyskują spokój, poczucie kompetencji i pewności siebie.

Korzyści płynące z tappingu:

 • Klasyczne EFT jest proste,
 • Łatwo się go nauczyć, a jeszcze łatwiej wprowadzić w codzienne życie. Opanowanie techniki zajmie Ci dosłownie kilka minut.
 • Możesz sięgać po EFT zawsze, gdy czujesz taką potrzebę – nie tylko na sali porodowej, ale też przed rozmową o pracę, w czasie podejmowania ważnych decyzji finansowych itp.,
 • W większości przypadków EFT daje błyskawiczne efekty.

Wszystko zależy oczywiście od złożoności problemu, powiązanych z nim aspektów i tego, jak silne są emocje, które chcesz uwolnić. Prawdopodobnie poczujesz ulgę już po kilku minutach samodzielnego opukiwania. Z trudniejszymi tematami warto pracować z profesjonalnym trenerem EFT – w tym przypadku dobór techniki i sposobu pracy będzie zależeć od problemu, z jakim przychodzisz.

EFT jest metodą uniwersalną.

Mówi się, ze jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. EFT jest jednym z wyjątków. Zastosowanie tej techniki jest bardzo szerokie, ponieważ umożliwia bezpieczne uwalnianie emocji niezależnie od tego, kiedy i w jakich okolicznościach się pojawiły.

I najważniejsza korzyść: EFT jest skuteczne.

Udowodniono, że każde istotne wydarzenie zapisuje się jednocześnie w trzech obszarach mózgu odpowiedzialnych odpowiednio: za funkcjonowanie ciała, naszą emocjonalność i umysł analityczny. Dlatego, aby skutecznie pozbyć się negatywnych skutków jakiegoś zdarzenia, konieczne jest zintegrowane działanie na wszystkich tych poziomach – ciała, emocji i umysłu. I tak właśnie działa EFT.

Z pewnością zainteresuje Cię fakt, iż Techniki Emocjonalnej Wolności zostały oficjalnie zatwierdzone przez Administrację Weteranów USA (Veterans Administration VA) jako „ogólnie bezpieczne” leczenie  Zespołu  Stresu Pourazowego PTSD, depresji, lęków, fobii, bólu i innych chorób.

Wątpliwości związane z EFT:

Mimo tysięcy ludzi na całym świecie pracujących od lat tą metodą i wielu badań naukowych potwierdzających jej skuteczność, EFT zaliczane jest do terapii alternatywnych, przez co w niektórych środowiskach bywa negowane i krytykowane. Tak oczywiste w Tradycji Wschodu holistyczne podejście do człowieka i dążenie do równowagi ciała, ducha i charakteru, w nowoczesnej medycynie konwencjonalnej jest wciąż mało popularne. Bagatelizowanie EFT jako metody terapeutycznej może też brać się stąd, ze stosowanie jej w praktyce…wygląda dość zabawnie.

Na co pomaga EFT w okresie okołoporodowym?

Tematy do pracy z tymi technikami w przypadku kobiet w ciąży lub kobiet na sali porodowej, to mogą być:

 • lęki związane z porodem,
 • praca z bólem,
 • strach przed bólem,
 • lęk o zdrowie dziecka,
 • traumy poprzedniego porodu,
 • stany depresyjne,
 • problemy w laktacji,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • poronienie lub przedwczesny poród,
 • choroba dziecka lub jego strata,
 • traumy szpitalne i inne.

EFT świetnie sprawdza się też w codziennych, sytuacjach stresowych. Możesz sobie pomóc. Możesz zadbać o swój wewnętrzny spokój i uwolnić ciało od napięć. Jeśli temat Cię zainteresował, to dopytaj o szczegóły w Szkole Alma Matter, gdzie można mnie spotkać – odpowiem na wszelkie pytania. 🙂


Autorką tego wpisu jest Beata Grześkowiak, Doula oraz certyfikowany trener EFT. Pod szyldem „Rodzę z Doulą” od kilku lat wspiera kobiety w okresie okołoporodowym, również towarzysząc im przy porodzie. W poznańskiej szkole rodzenia Alma Matter prowadzi różne zajęcia dla przyszłych mam i szerzy dobre imię zawodu jakim jest Doula.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *