Cukrzyca w ciąży – co robić?

Kategorie co mówi dietetyk
cukrzyca

Zachodząc w ciążę wykonujemy szereg badań, które mają potwierdzić, czy nasz organizm jest odpowiednio do niej przygotowany. Jednym z tych badań jest określenie stężenia glukozy we krwi. Często okazuje się, że mimo dobrego samopoczucia i wzorowego zdrowia przed ciążą, zostaje u nas zdiagnozowana cukrzyca ciążowa. Co wtedy zrobić?

Przede wszystkim – nie wpadaj w panikę!

Cukrzyca ciążowa to stan, gdy we krwi jest za dużo glukozy i organizm nie radzi sobie z prawidłowym doprowadzeniem tej glukozy do miejsc docelowych. Nawet jeśli przed ciążą poziom glukozy we krwi był prawidłowy, to nie oznacza, że nie może się on zmienić. W trakcie ciąży w organizmie następuje mnóstwo zmian hormonalnych, które wpływają na gospodarkę węglowodanową. Stąd zagrożenie wystąpienia cukrzycy ciążowej.

Na jej wystąpienie mogą jednak wpływać również niektóre czynniki, tj. zbyt duża masa ciała matki, cukrzyca w wywiadzie rodzinnym, cukrzyca podczas poprzedniej ciąży, zdiagnozowane PCOS lub insulinooporność. Istnieje również związek pomiędzy zwyczajami żywieniowymi a występowaniem cukrzycy ciążowej.

Kobiety, których dieta przed ciążą obfitowała w jasne pieczywo, fast foody, biały ryż czy tłuste mięsa częściej chorowały na tę przypadłość, niż kobiety, których dieta była urozmaicona w produkty pełnoziarniste, fermentowane produkty mleczne czy warzywa.

Cukrzyca ciążowa jest stanem niebezpiecznym nie tylko dla ciężarnej, ale również dla dziecka.

Najczęstszymi powikłaniami po tym schorzeniu jest makrosomia noworodków (czyli zbyt duża waga pourodzeniowa dziecka), zaburzenia nerwowe, zaburzenia hematologiczne, niedobór żelaza, wapnia i magnezu. Oznacza to, że skutki cukrzycy występującej w ciąży mogą być groźne dla dziecka również kilka lat po narodzinach.

Nie trzeba jednak wpadać w panikę. Cukrzyca ciążowa jest najczęściej pojawiającym się zaburzeniem metabolicznym w tym stanie. Co robić, gdy zostanie wykryta u Ciebie?

Pierwszym krokiem jest oczywiście udanie się do lekarza. To on powinien wydać pierwsze zalecenia, m.in. skierować Cię do diabetologa. Diabetolog określi, jakie leki powinnaś przyjmować.

Kolejnym krokiem jest wizyta u dietetyka. Tak, powinnaś. Cukrzyca ciążowa, jak każdy rodzaj cukrzycy powinna być kontrolowana za pomocą diety. W tym przypadku nie wystarczy, że będziesz jadła zdrowo, regularnie i rozmaicie. Dieta w cukrzycy charakteryzuje się tym, że powinna być dostosowana pod względem indeksu glikemicznego oraz wymienników węglowodanowych. Indeks glikemiczny przypisany jest każdemu produktowi i oznacza tempo wchłaniania glukozy z danego produktu do krwioobiegu. Wymienniki węglowodanowe są zaś ilością węglowodanów przyswajalnych, którą można przyjąć w danym posiłku. Taką ilość wylicza się indywidualnie.

Dobry dietetyk oprócz rozpisania diety nauczy Cię, jak samodzielnie wybierać produkty i potrawy.

Zapamiętaj! Cukrzyca ciążowa to niebezpieczny stan w przypadku, gdy nie zadbasz o siebie tak, jak powinnaś. Jeśli zostanie zdiagnozowana u Ciebie – poszukaj dietetyka specjalizującego się w kobietach ciężarnych ze swojego miasta. Panie z Poznania zapraszamy do Alma Matter. 🙂


Bibliografia:

  1. Dąbrowski M., Pawluś D. Związek wyborów żywieniowych w czasie ciąży z cukrzycą ciążową, Diabetologia Praktyczna 2017;3(4):147-152,
  2. Pawlik D., Radziszewska R. Cukrzyca u matki i jej konsekwencje dla dziecka, Endokrynol. Ped. 2015.14.1.50.43-51,
  3. Wender-Ożegowska E. i in. Standardy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników postępowania u kobiet z cukrzycą, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 5, strony 215–229.

Autorką tego tekstu jest Hania Przydatek, magister dietetyki i wykładowca w poznańskiej Szkole Rodzenia „Alma Matter”. Stawia na edukację żywieniową pacjenta i szczególnie fascynuje ją mikrobiologia oraz wpływ mikroflory na nasz organizm.

TEN ARTYKUŁ MOŻE BYĆ CIEKAWY DLA TWOICH ZNAJOMYCH? UDOSTĘPNIJ GO!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *